Bratislavu atakuje street art-ový umelec Michal Mráz

Autor: Lívia Klasová | 30.3.2012 o 12:30 | (upravené 30.3.2012 o 16:20) Karma článku: 12,21 | Prečítané:  10256x

Street art, ako súčasť fenoménu veľkomesta a subkultúry, je vo svete stále viac oblúbený, ako u bežných ludí, tak aj v galériách a múzeách súčasného umenia. Táto forma umenia niektorými ľudmi ešte stále označovaná ako vandalizmus sa stáva plnohodnotým umením so svojimi veľkými menami ako Banksy, Mark Jenkins, Vhils,WK Interact a další. Na Slovensku je stále viac vidieť meno Michal Mráz.

Michal Mráz študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde momentálne žije a tvorí. Jeho tvorba je zameraná na človeka a prostredie, v ktorom žije. Okolie človeka vníma ako vonkajší obraz vnútra človeka. Jeho častým motívom sú paneláky s postavou v popredí v úlohe pozorovateľa alebo človeka odchádzajúceho od tohoto systému.

V uliciach Bratislavy stále pribúdajú diela tohoto autora, ktoré si všímajú okoloidúci. Svojim street art-om, buď formou metaforického odkazu alebo priameho výroku, odkazuje na dané témy. Diela sa naozaj dajú nazvať interaktívnymi, keďže ľudia na ne reagujú, či už pozitívne alebo naopak. Často pozorovatelia určitým spôsobom do diel zasahujú. Či už vizuálnym vnemom, pohoršením, zamyslením sa nad odkazom, odstránením diela, komentovaním a ústnym, či písomným podaním o týchto dielach podávajú správu ďalej.

Tento rok bol Michal Mráz nominovaný na Artaq Urban Art Award, čo je medzinárodna cena za street art, ktorá sa udeľuje vo Francúzsku, vďaka ktorej bude vystavovať spolu s daľšími nominovanými umelcami v Paríži a v Bruseli.

Michal Mráz sa dá zhrnúť jednou vetou: Oddaný umeniu, ktorému zasvätil svoj život napriek všetkému, úprimný, výrečný, s pravdivými,často bežnými, no pre väčšinu neuvedomelými odkazmi,ktoré v tom najlepšom slova zmysle zdeľuje svetu.

A v tejto jednoduchosti, za ktorou sa ale skrýva omnoho viac, je určitá forma dokonalosti. Pretože, ak niekto v tejto spoločnosti dokáže žiť a nie prežívať, dokáže robiť to, čomu je oddaný, bez ohľadu na následky, dokáže to robiť úprimne a nekomerčne a napriek tomu dosahovať už tak v mladom veku takéto úspechy nie len na Slovensku, ale najmä na svetovej scéne, tak to je poďľa môjho názoru určite jedna z foriem dokonalosti...
 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?